Haberler Kaynarca Ortaokulu Comenius Projesi

Kaynarca Ortaokulu Comenius Projesi

Comenius Projesi kapsamında 26 Kasım - 30 Kasım 2012 tarihleri arasında Danirmarka Hong Skole okulunda gerçekleştirilen birinci buluşmadan sonra ikinci buluşma 30 Eylül - 4 Ekim 2013 tarihleri arasında Kaynarca Ortaokulu bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Kaynarca Ortaokulu  ‘Comenius  Projesi’ (30 Eylül-4 Ekim 2013)

Başlama tarihi  1 Ağustos 2012, bitiş tarihi 31 Temmuz 2014.

26-30 Kasım 2012 tarihleri arasında Danimarka Hong Skole okulunda gerçekleştirilen birinci buluşmadan sonra  ikinci buluşma 30 Eylül – 4 Ekim 2013 tarihleri arasında Kaynarca Ortaokulu bünyesinde gerçekleştirilmiştir.  30 Eylül 2013 tarihinde havayolu ile ülkemize gelen Danimarka ve Polonya’dan  12’şer kişilik iki ayrı ekip aynı gün Pınarhisar Rüya Motel’e yerleşmiş ve  saat 17:00-20:00 arası Kaynarca Ortaokulu’nu ve kasabamızı ziyaret ederek ilk çalışmasını yapmıştır.

 Proje kapsamında çalışmak üzere 1 Ekim 2013 tarihinde sabah 09.15 ‘de okulumuza gelen gruplar Kaynarca Ortaokulu’ndan 10 öğrenci ve 1 öğretmeni de yanlarına alarak akşam saat 8:00’e kadar okulumuzda proje çalışmalarına devam etmiş,  o gün okulumuz öğrencileriyle kaynaşarak çeşitli etkinliklerde bulunmuşlardır. Gün boyunca 6’şar kişi 5 grup şeklinde çalışan öğrenciler hem İngilizce dil pratiği yapmış hem de bilgisayar üzerinde teknolojiyi daha iyi kullanmak için çaba sarf etmişlerdir. Öğle yemeğini geleneksel Türk yemeklerini tadarak geçiren misafirler akşam yemeğinde de okulumuzun misafiri olmuş ve kasabamızda bulunan Alabalık Çiftlik Restoran’da birlikte olmuşlardır.

2 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da okulumuzda çalışmaya başlayan gruplar saat 12.00 ‘de Lüleburgaz Rotam Tur eşliğinde Edirne’ye hareket ederek günün geri kalan bölümünde Edirne’nin tarihi zenginliklerini ziyaret etmişlerdir. Beyazıt Külliyesi, Selimiye Cami, Bedesten ve Kapalı çarşıları gezen gruplar Edirne ciğerinin de tadına bakarak alışveriş yapma imkânı bulmuşlardır. Akşam yemeğinde meşhur Kırklareli köftesinin yenilmesinden sonra şehir merkezinde yürüyüş yapan öğrenciler Ergin Spor Kulübü’nün antrenmanına katılarak sürpriz bir şov gösterisiyle karşılanmışlardır. Taekwondo ekibi ile samimi bir ortamda sohbet eden misafir öğrenciler ilgi ile karşılanmış, bu ziyaretten sonra gün sona ermiş ve otellerine dönmüşlerdir.

3 Ekim sabah saat 06:00’da programın diğer ayağı İstanbul ziyaretine Rotam Tur ile başlayan öğrenciler sabah saat 10:00 ‘da Cankurtaran Öğretmen Evi’nde kahvaltı yaptıktan sonra Topkapı Sarayı’nı ziyaret etmiş ve rehber eşliğinde Ayasofya Müzesi’ni oradan da Yerebatan Sarnıcı’nı gezmişlerdir.  Cankurtaran Öğretmen Evi’nde yenilen öğlen yemeğinden sonra Cankurtaran İskelesi’nden tekneye binen öğrenciler 2 saate yakın İstanbul Boğazı’nı gezdikten sonra saat 8.00’de Eyüp Sultan’da akşam yemeği yemişlerdir. Tekne turu sırasında boğazdan görülen tarihi yapılar, Türk tarihi ve kültürü hakkında geniş bilgi verilmiştir.

            Misafir öğrenciler gece saat 9:00 gibi Beyoğlu Öğretmen evine bırakılarak yerleşmeleri sağlanmış, projenin ikinci buluşması bu şekilde sonuçlandırılmıştır. 4 Ekim sabah saat 06.00’da Polonya, akşam saat 8.00’de de Danimarka grubu ülkelerine dönmüşlerdir. 

 

Projede gerçekleştirilen amaçlar;

1.       Danimarka’dan ve Polonya’dan gelen öğrencilerle öğrencilerimiz çok iyi kaynaşmış ve birbirlerini daha iyi tanıma imkanı bulmuşlardır.

2.       Sadece masa başında  yapılan çalışmalarda  değil aynı zamanda bahçede  sınıflarda spor alanlarında kasaba içinde her an paylaşım halinde olan çocuklar İngilizce olarak anlaşma konusunda büyük mesafe katetmiş ve anlaşmayı başarmışlardır.

3.       Bilgisayar üzerinde çalışan öğrenciler teknolojiyi kullanma konusunda hem yardımlaşmış hem de kendilerini geliştirecek yeni şeyler öğrenmişlerdir.

4.       Türk büyüklerini misafir öğrencilere tanıtmışlar hem de misafir ülke büyükleri konusunda bilgi sahibi olmuşlardır.

5.       Sadece projeye katılan öğrenciler değil okulumuzda bulunan diğer öğrencilerde gelen misafir öğrencilerle iletişim kurarak facebook adreslerini alarak iletişime geçmişlerdir.

6.       “Takım Bazlı Dil Öğrenme”projemizin ana konusu olduğu için özellikle her ortamda derste, sınıf ziyaretlerinde spor etkinliklerinde anlaşma daha kolay olmuş, öğrencilerimiz dil konusunda büyük cesaret ve gelişme sağlamıştır.

7.       Yapılan tüm  ziyaretlerde kendi kültürümüz tarihi değerlerimiz gelenek göreneklerimiz, bize ait olan değerler vurgulanıp tanıtılmıya çalışılmış ve bundada başarılı olunmuştur.

8.       Yabancı öğretmenlerle Eğitim üzerine yapılan çalışma ve sohbetlerde yeni yaklaşımlar üzerinde durulmuş ve bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

 

Fotografları Görüntülemek İçin Tıklayın...

 

 Yayın:23.10.2013 - Güncelleme:23.10.2013 - 11:20 - Görüntülenme:156